Подршка самозапошљавању младих кроз доделу бесповратних средстава за покретање пословања

Европски ПРОГРЕС је објавио јавни позив за доделу бесповратних средстава младима из 34 општине југоисточне и југозападне Србије за покретање свог бизниса. Ову активност, која за циљ има да подстакне предузетништво међу младима, Европска унија и Влада Швајцарске  подржаће са 180.000 евра.

Право учешћа на конкурсу имају незапослени млади од 18 до 30 година старости, који су у тренутку објављивања јавног позива пријављени на евиденцију Националне службе за запошљавање најмање три месеца непрекидно а имају стално пребивалиште и планирају покретање бизниса у једној од општина које су укључене у реализацију програма Европски ПРОГРЕС.

„Подстицањем предузетничког духа међу младима путем овога јавног позива, Европска унија и Влада Швајцарске дају допринос решавању проблема високе незапослености у овом сегменту популације“, рекао је Грем Тиндал, менаџер програма Европски ПРОГРЕС.

Програм ће подржати до 20 старт-уп предузећа у области производње, информационих технологија  и прехрамбене индустрије, односно прераде хране са највише 10.000 евра, а најмање 2.500 евра по пројекту. Европски ПРОГРЕС неће додељивати новчана бесповратна средства, већ ће у одобреној вредности бити набављене машине, опрема и друга трајна добра (укључујући и софтвер) неопходна за покретање бизниса. Након коначног одобрења предлога пројекта, а пре набавке и испоруке тражене опреме, машина и трајних добара, будуће младе предузетнице и предузетници ће започети процес регистрације предузећа код Агенције за привредне регистре.

„Процена пројеката је конкурентни процес од две фазе. Прва фаза подразумева достављање концепта пословне идеје, док ће у другој фази кандидати и кандидаткиње који уђу у ужи избор бити у обавези да похађају програм обуке из предузетништва. Само они који успешно заврше програм обуке и постигну унапред одређене циљеве испуниће услов да конкуришу са комплетним предлозима пројекта“, рекла је Ана Недељковић, менаџерка сектора за добро управљање и социјалну укљученост у оквиру програма Европски ПРОГРЕС.

Како би приближио услове конкурса, Европски ПРОГРЕС ће током априла  2016. године одржати информативне сесија на југоистоку и југозападу Србије.

Конкурс је отворен до 11. маја 2016. године, а  више информација о самом позиву као и детаљна документација за пријављивање доступни су на веб сајту Европског ПРОГРЕС-а http://www.europeanprogres.org/pozivi/sr/

Активности Европског ПРОГРЕСа, програма који доприноси одрживом развоју јужне и југозападне Србије, Европска унија и Влада Швајцарске подржава са укупно 24,46 милиона евра. Програм има за циљ да ојача локалну администрацију, створи повољније окружење за развој инфраструктуре и привреде као и побољшање спровођења политика у области социјалне инклузије. Активности на терену спроводи Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС).

Општине обухваћене програмом – Нови Пазар, Ивањица, Нова Варош, Прибој, Пријепоље, Рашка, Сјеница и Тутин на југозападу Србије, као и Прокупље, Блаце, Житорађа, Куршумлија, Лесковац, Бојник, Власотинце, Лебане, Медвеђа, Црна Трава, Врање, Босилеград, Бујановац, Владичин Хан, Прешево, Сурдулица, Трговиште, Брус, Алексинац, Гаџин Хан, Дољевац, Мерошина, Сврљиг, Бабушница, Бела Паланка и Књажевац на југоистоку земље.

Узми рачун

Локацијске дозволе