Email
Register

Rekreacija i sport

Proizvodnja sportske obu?e i lopti

262. Proizvodnja sportske obu?e i lopti


U zemljama u tranziciji postoji stalna traznja za sportskom obucom i loptama, kao i sportskim rekvizitima za siroku upotrebu. Buduci da u tim zemljama ima malo proizvodaca te opreme, otvaraju se velike mogucnosti za preduzetnicke poduhvate, od otvaranja malih radionica do uvodenja velikoserijske proizvodnje. Ta proizvodnja je tehnoloski relativno jednostavna i moze se realizovati u sklopu postojecih ili otvaranjem novih pogona za proizvodnju sportske obuce. Povecanje obima proizvodnje moguce je na osnovu zahteva trzista, sa istom opremom i radom u dve ili tri smene. Time bi se proporcionalno povecali gotovo svi troskovi, ali i bruto profit. Kriticni elementi ovog programa jesu poremecaji na trzistu.

Osnovni podaci o biznis planu

Velicina prostora

oko 600 m2 - gradnja na sopstvenom zemljistu

Broj radnika

10 (1 VSS, 7 KV, 2 NKV)

Ulaganje kapitala

195.000 (objekti 51%, oprema 49%)

Period izvrsenja

10 do 12 meseci

Rok povratka kapitala

3 godine i 6 mesec

Godisnja bruto dobit

78.500

Bruto dobit po 1 investicija

0,40

Natkriveni teniski centar

261. Natkriveni teniski centar

Tenis je jedan od najatraktivnijih sportova i vrlo je pogodan za preduzetnistvo. Osim igranja, on pruza brojne mogucnosti proizvodnje teniske opreme i za ra­zvoj komplementarnih programa (ugostiteljstvo, trgovina i si.). Najjednostavniji i najdelorvorniji poduhvat je natkriveni teniski centar koji moze funkcionalno zadovoljiti gotovo sve teniske potrebe. Prednosti ovog programa su mala ulaganja, uz visoke finansijske neto ucinke. Kriticni elementi programa su izbor makrolokacije i mikrolokacije, strucnost i sposobnost preduzetnika i zaposlenih radnika, cene usluga i uspesnost promocije.

Osnovni podaci o biznis planu

Velicina prostora

oko 1.600 m2 - gradnja na sopstvenom zemljistu

Broj radnika

5 do 7 (1 VSS, 2 do 4 VS, 2 PKV)

Ulaganje kapitala

140.000 (igralista 43% balon 36%, oprema 21%)

Period izvrsenja

10 do 12 meseci

Rok povratka kapitala

5 godina

Godisnja bruto dobit

34.500

Bruto dobit po 1 investicija

0,25

Porodi?ni izletni?ki centar

260. Porodi?ni izletni?ki centar


Program je projektovan (a neko ce ga, mozda, i ostva­riti) zbog sve veceg broja osoba koje u drustvu svoje dece ili unuka (dakle, porodicno) zele da pobegnu iz "betonskih dzungli" u ugodne prirodne ambijente "nadohvat ruke". Svaka urbana celina sa vise od 10.000 stanovnika treba da ima bar po jedan takav rekreativno-ugostiteljski centar za zajednicke izlaske odraslih i dece. Treba ga locirati uz ugodne ambijente, uz plazu, reku, sumarak, jezero, periferiju i si. Neogranicene su mogucnosti povecanja profitabilnosti, ako se paznja obrati na nekoliko kriticnih elemenata, medu kojima se isticu izbor mikrolokacije, asortiman, kvalitet i cene usluga, kvalitet osoblja, kao i strukturiranje promotivnih aktivnosti.

Osnovni podaci o biznis planu

Velicina prostora

150 m2 zatvorenog i 600 m2 otvorenog prostora - varijanta iznajmljivanja

Broj radnika

6 (preduzetnik, 4 ugostiteljska radnika, animator)

Ulaganje kapitala

61.000 (uredenje unutrasnjeg prostora 32,70%, uredenje spoljnjeg prostora 4,10%, trogodisnja zakupnina 26,40%, oprema 32,70%, ostalo 4,10%)

Period izvrsenja

4 do 6 meseci

Rok povratka kapitala

1 godina

Godisnja bruto dobit

125.000

Bruto dobit po 1 investicija

2,05

Fitness-centar

259. Fitness-centar


Fitness je sportsko-rekreativno vezbanje osoba u svakom zivotnom dobu. Cilj nije takmicenje nego vezbanje radi poboljsanja covekovih psihofizickih sposobnosti. Fitness obuhvata vise programa: aerobic, body styling, cardio fitness, stretching i dr. U savremenom svetu fitness nije samo vezba, vec cela industrija usluga i razlicitih proizvoda. Sprovodi se u sportskoj dvorani, nafitness-spravama i uz vodstvo strucnjaka. U razvijenim evropskim zemljama otvoren je jedan^'tness-centar na oko 50.000 stanovnika. Prednosti fintess-a su relativno kratko vreme povratka ulozenog novca, a ne zahteva ni velika ulaganja.

Osnovni podaci o biznis planu

Velicina prostora

200 m2 - varijanta iznajmljivanja

Broj radnika

3 (1 VSS, 1 VS, 1 KV)

Ulaganje kapitala

7.000 (oprema i zakupnina za dvoranu)

Period izvrsenja

2 do 3 meseca

Rok povratka kapitala

3 godine i 8 meseci

Godisnja bruto dobit

20.500

Bruto dobit po 1 investicija

0,29

Sportski de?ji vrti?

258. Sportski de?ji vrti?

Da ste kao dete ziveli u nekoj sportskoj sredini, ili da vas je neki poznavalac - strucnjak "testirao' u pogledu vasih sportskih sklonosti i eventualnih talenata, verovatno u tom pogledu ne biste lutali. Vec od malih nogu ljudi mogu zavoleti sport u rekreativnom, ali i profesionalnom smislu. Zato smo i projektovali program decjeg vrtica, koji je samo jedan od kamencica u mozaiku razvoja opste i sportske kulture najmlade populacije. Sportski decji vrtic, kako smo ga nazvali, u nacelu je modifikovan klasicni, pretpostavljamo privatni vrtic, ali s posebnim naglaskom na otkrivanju, podsticaju i razvoju sportskih talenata, kao i tome primerenoj edukaciji polaznika. Svakako, moze biti i uze specijalizovan, prema uzrastu, polu i drugim kriterijumima. U pogledu lokacije zahteva urbanu sredinu sa vise od 50.000 stanovnika (specificne "sportske" strukture), kao i mesta sa optimalnim mikrolokacijskim uslovima. Bas zato su izbor makrolokacije i mikrolokacije, zatim kvalitet i cene usluga najkriticniji elementi programa.

Osnovni podaci o biznis planu

Velicina prostora

200 m2 zatvorenog (iznajmljivanje) i 200 m2 otvorenog prostora (koncesija)

Broj radnika

3 (preduzetnik, 2 vaspitaca sportskog smera)

Ulaganje kapitala

26.500 (godisnja zakupnina 16,98%, oprema 66,04%, radni namestaj 13,21%, ostalo 3,77%)

Period izvrsenja

6 do 7 meseci

Rok povratka kapitala

3 godine i 11 meseci

Godisnja bruto dobit

8.000

Bruto dobit po 1 investicija

0,30

kola fudbala

257. kola fudbala

Onaj ko u nekoj zemlji u tranziciji prvi ostvari ovaj program na nacin kako je elaboriran u Biznis planu, za desetak godina ce sigurno biti vrlo bogat covek, a polaznicima svoje skole (narocito vrednijim i talento-vanijim) osigurace lepu i bogatu sportsku karijeru. Program bi trebalo locirati u podrucja sto blaze klime, uz gradske aglomeracije sa vise od 100.000 stanovnika (ukljucivsi i gravitirajuce zone), narocito izrazene fud-balske tradicije, i to na mestima pogodnim za dobijanje koncesije i / ili iznajmljivanje ili gradnju terena - igralis­ta i pomocnih prostora. Povecanje profitabilnosti srazmerno je povecanju broja zainteresovanih za upis u skolu, a to zavisi od niza kriticnih parametara, od kojih upozoravamo na sposobnost preduzetnika, strucnost i reference trenerskog kadra, motivisanost polaznika, uspesnost promocije, kao i uslove potpisa ugovora polaznika sa skolom.

Osnovni podaci o biznis planu

Velicina prostora

100x70m2 fudbalskog terena, 70 m2 prostora za svlacionice, tuseve, teretanu, opremu, kancelariju -varijanta iznajmljivanja i/ili koncesije

Broj radnika

stalnih 5 (preduzetnik, administrator, 3 trenera); honorarnih 6 (2 trenera, sportski lekar-fizijatar, psiholog, pomocni radnik - cistac - domar)

Ulaganje kapitala

26.000 (godisnja zakupnina 42,56%, oprema i rekviziti 54,06%, ostalo 3,38%)

Period izvrsenja

3 do 4 meseca

Rok povratka kapitala

7 meseci

Godisnja bruto dobit

113.650

Bruto dobit po 1 investicija

4,36

Koarkaka kola sa prate?im sadrajima

256. Koarkaka kola sa prate?im sadrajima

Ovaj program podstice razvoj kosarke i lansiranje novih "zvezda u jednom od najpopularnijih sportova danasnjice, tim pre sto pretpostavlja privatnu inicijativu, kad je kvalitet posla preduslov zarade. Istina, projektovan je i niz dodatnih sadrzaja koji preduzetniku osiguravaju miran zivot. Lokacijski je program smesten blizu vecih urbanih i/ili turistickih sredista sa narocito izrazenim sportskim i rekreativnim tradicijama, svakako na mestima sa optimalnim mikrolokacijskim uslovima. Program sadrzi manju kosarkasku dvoranu, tri svlacionice, tri tus-saune, trim-kabinet, sanitarne cvorove i kancelariju, cime upravlja vlasnik-preduzetnik, a poslovne, ugostiteljske i trgovacke prostore daje u zakup. Kriticni elementi su sposobnost preduzetnika i menadzera, uspesnost promocije, kvalitetan trenerski kadar, asortiman, kvalitet i cene usluga.

Osnovni podaci o biznis planu

Velicina zemljista i prostora

4.000 m2 -koncesija na zemljiste i gradnja dvorane

Broj radnika

17 (preduzetnik, admini­strator, menadzer, 3 stalna i 3 honorarna trenera, 2 domara - kucna majstora, 2 cistacice - spremacice, 4 pomocna radnika

Ulaganje kapitala

960.000 (koncesija 5,00%, gradnja 62,50%, obrtnicki radovi, instalacije i namestaj 20,83%, oprema 10,42%, ostalo 1,25%)

Period izvrsenja

10 do 12 meseci

Rok povratka kapitala

4 godine i 6 mesec

Godisnja bruto dobit

277.500

Bruto dobit po 1 investicija

0,29

Pliva?ki klub

255. Pliva?ki klub

U razvijenijim evropskim zemljama postoje brojni privatni sportski klubovi sa razlicitim programima: takmicenjima, obukom, rekreacijom i si. Posebno interesovanje postoji za sportove na vodi - plivanje, sinhrono plivanje i vaterpolo. Takode je veliko interesovanje za klubove u kojima postoje dobre mogucnosti. Ovaj program ne zahteva velika ulaganja, a mogu se ostvariti visoki ekonomski ucinci. Medju kriticnim elementima narocitu paznju treba obratiti na strucnost i sposobnost preduzetnika i zaposlenih radnika, kao i uspesnost promocije.

Osnovni podaci o biznis planu

Velicina prostora

nije odredena(iznajmljeni objekt)

Broj radnika

8 (5 VSS, 1 SSS, 1 KV, 1 NKV i potreban broj sezonskih radnika

Ulaganje kapitala

25.000 (sportisti 60%, oprema 40%)

Period izvrsenja

2 do 4 meseca

Rok povratka kapitala

7 meseci

Godisnja bruto dobit

104.000

Bruto dobit po 1 investicije

4,16

kola plivanja

254. kola plivanja


Osobe koje jednom nauce da voze bicikl i da plivaju, nikada to ne mogu da zaborave. Osim sto ne mogu da zaborave da plivaju, ljudi se uvek secaju kada, kako i gde su naucili da plivaju. Gotovo i nema coveka koji s tim u vezi nije imao neko neugodno iskustvo. No, ako "znate" da plivate, to jos ne znaci da plivate pravilno, sto je narocito vazno za najmlade plivace. Zato je ovaj program projektovan kao skola za plivace i neplivace, gde oni prvi savladuju slozenije tehnike i stilove plivanja, pripremajuci se za sportske plivace, a drugi uce prve plivacke 'korake". I to sve pod paznjom visokostrucnih plivackih trenera i bez neugodnih iskustava. Program je smesten u urbane celine sa vise od 50.000 stanovnika viseg zivotnog standarda, kao i razvijenih potreba za tom vrstom usluga (svakako, uz pretpostavku da u gradu postoji bazen).
Strucnost trenera, kao i kvalitet i cena usluga, kljucni su kriticni elementi programa.

Osnovni podaci o biznis planu

Velicina prostora

iznajmljivanje prikla­dnog zatvorenog bazena (potreban broj sati)

Broj radnika

3 (preduzetnik, 2 trenera)

Ulaganje kapitala

2.250 (sve zakup)

Period izvrsenja

30 do 60 dana

Rok povratka kapitala

5 meseci

Godisnja bruto dobit

12.000

Bruto dobit po 1 investicija

5,47

Rekreacija i sport PDF Štampa El. pošta
Napisao Administrator   
petak, 03 februar 2012 09:14

Poslednje ažurirano petak, 03 februar 2012 09:14
 
advert


KURSNA LISTA

O nama

Dana 12.12.2011.god. Optinsko ve?e je donelo saglasnost o izmeni i dopuni Pravilnika o unutranjem ure?enju i sistematizaciji radnih mesta u Optinskoj upravi optine Doljevac... Dalje

Kontakt

Broj telefona: 018/4-810-054

E-mail: klerdoljevac@gmail.com

Home BIZNIS PLANOVI Rekreacija i sport
Copyright © 2019. www.opstinadoljevac.rs/kler.